archivní úterý #2

Pořešín 1945

Tábor byl položen na pravém břehu řeky Malše, asi jeden kilometr pod soutokem Malše s říčkou Černou. Kousek pod táborem vedla přes mělkou řeku dřevěná, úzká lávka pro pěší z Pořešínce do Přísečné. Tábor dostal název “Pořešín 815” i když obec a zřícenina hradu Pořešín byly od tábora vzdáleny více jak 1 kilometr po proudu řeky.

Táboru vládli rukou společnou a nerozdílnou vůdcové Makýz a Felix. Členové obou oddílů “Osmičky” a “Patnáctky” spolu dravě soupeřili a navázali i dobré vztahy. Téměř hrdinským činem byl pochod skautů z nádraží Kaplice s československou vlajkou v čele. Pochodovalo se územím do května 1945 zabraným Němci pro Velkoněmeckou říši. Okolí bylo plné prchajících německých vojáků všeho druhu.

Z patnáctého oddílu se zúčastnilo tábora 20 členů. Byli to:
Markýz, Jiří Vtelenský – Jiříček, Antonín Loužek – Moučka, Honza Hondlík, Milna Mácha – Bob, Vlasta Novotný, Milan Polesný – Bumbrdle, Drahomír Rosenfelder – Roza, Miroslav Lenc, Stanislav Mukenšnábl – Miky, Bohouš Krištůfek – Partyzán, Zdeněk Pražák – Zdeněček, Václav Řepa – Vašek, Jan Janoušek – Cvrnda, František Novotný – Fanda, Bohumír Kučera – Mariňák, Jiří Žák, Zdeněk Barvík, Jan Veselý.